Shanghai Beyond Machinery Co., Ltd
Contact Now
  • 1
Brand Name : BEYOND
Model Number : BY-Y05
Certification : ISO9001/GMP
Place of Origin : China
MOQ : 1set
Price : 19000-27500USD/set
Supply Ability : 50sets per year
Delivery Time : 45-80days
Packaging Details : sea worthy exporting standard packing
material : SUS304/316L
application : bottled juice/tea drink/flavored milk
capacity : 3000BPH-18000BPH
energy resource : electric/ steam/cooling water
max. sterilizer temperature : 100℃
conveyor speed : stepless speeding
power consumption : 9.6kw-25kw
Contact Now
Continuous spraying tunnel sterilization and cooling for bottles juice sterilizer
Technical parameter:
PLS-18000
Maximum sterilize temperature 100℃
Line speed of the conveyor 110-553mm/min Step-less speeding
Heating steam pressure
0.4MPa
Heating water
consumption
Total power (kw)
External dimension
(mm)
Length 6500 14000 18880 21880 31000
Width 2250 2750
Height 1735 1735
Weight(kg)
Tunnel area(m2)
This machine can be designed according to the customer’s requirements.
Detailed parameter for 6000BPH model:
1 Capacity: 6000BPH,1000ml/bottle;
2 Bottle inlet temperature 58-60℃,sterilizing temperature 90℃, outlet temperature:30-35℃;
3 Temperature process rising 80℃ hot water for 8mins,95℃ for 8mins;
4 Sterilizing temperature: 5-10mins;
5 Cooling time 75℃ hot water for 8mins, 55℃ for 8 mins, 30℃ for 8mins;
6 Steam consumption 3-4bar, 450-650kg/h.
7 Tower water flow 50cbm/h;
8 Air consumption 0.02CBM/min;
9 Power 400V AC 3phases, 50hz; 24VDC/230V AC;
10 Control part Automatic sterilizing temperature control, variable frequency adjustable;
11 Size: 22000mm*3000mm*1800mm